Premiera „Chudnij w zgodzie ze swoją naturą”

Kochani dziś premiera naszej najnowszej książki „Chudnij w zgodzie ze swoją naturą” (Wydawnictwo Rebis). Poniżej fragment wstępu, ale już teraz dziękujemy Przemkowi Wardejnowi, zaprzyjaźnionemu konsultantowi ajurwedyjskiemu za kolejną owocną współpracę. Zapraszamy do lektury i pięknego dnia życzymy :)

(…) Odkąd pamiętam, moje życie kręciło się wokół… odchudzania. Do pewnego czasu strategia ograniczania porcji i wręcz obsesyjnej kontroli zawartości talerza przynosiła zamierzone rezultaty. Jednak w pewnym momencie mój organizm (ale przede wszystkim umysł) „powiedział: „stop!”. Odkąd skończyłam 25 lat, tyłam. Pomimo przeróżnych diet i detoksów tyłam. Tyłam, choć blisko 10 godzin tygodniowo spędzałam na siłowni. Regularnie chodziłam na basen. Tyłam, pomimo odstawienia alkoholu (i innych używek). Tyłam na przekór temu, że w moim życiu pojawiły się medytacja i joga. Kolejni dietetycy, kolejne metody, przynosiły rezultat odwrotny do zamierzonego. Ja dobijałam do trzydziestki, a moja waga do 83 kilogramów! Kiedy już miałam się poddać i załamać, na mojej drodze pojawiła się ajurweda. Najstarsza nauka o zdrowiu, która liczy 5 tysięcy lat. Mało tego: nauka, która od 1979 roku uznawana jest przez Światową Organizację Zdrowia. Nauka w której od tysięcy lat obecna jest nie tylko chirurgia, ale przede wszystkim psychologia. Dzięki pracy nad emocjami i dobraniu diety do swoich indywidualnych potrzeb, przez ostatnie lata schudłam blisko 27 kg. Znalazłam optymalny dla siebie model odżywiania. Jem wtedy, kiedy potrzebuję, to czego potrzebuję i ile potrzebuję! W końcu po latach obsesji, przestałam liczyć kalorie. 

„Pani Karolino, tak jak Pani kiedyś <<stanęłam pod ścianą!>>. Co mam jeść, żeby schudnąć? Wykluczyłam z diety gluten, cukier. Praktycznie nie jem tłuszczu. Sięgam głównie po warzywa i rzadziej owoce. Mam wrażenie, że dosłownie, tyję od powietrza’” – żalą się wspaniałe kobiety na warsztatach i pokazach, które prowadzimy. Dostajemy coraz więcej maili o podobnej treści. „Po pierwsze po latach wypierania emocji, w końcu wyszłam poza dietę. Przyjrzałam się bliżej uwarunkowaniom związanym z odżywianiem. Dzięki ajurwedzie dobrałam jadłospis do swoich idywidualnych potrzeb. Zaczęłam jeść więcej gotowanych kasz, warzyw, zup. Włączyłam do swojego menu dobrej jakości tłuszcze…” – odpowiadam najczęściej. Jako, że liczba maili, próśb i skala bezradności, z roku na rok rosną, postanowiliśmy napisać Chudnij w zgodzie ze swoją naturą. Drugą już książkę poświęconą odchudzaniu. Jednak książkę absolutnie wyjątkową. Dlaczego? Ponieważ dostosowujemy w niej model odżywiania do wspomnianych indywidualnych potrzeb – zarówno fizycznych, jak i psychicznych.

Na początku książki wyjaśniamy więc w prosty i przejrzysty sposób czym jest ajurweda. W rozdziale Co to znaczy chudnąć w zgodzie ze swoją naturą wprowadzamy pojęcia tzw. dosz. Wyjaśniamy, dlaczego osiągnięcie równowagi między nimi jest tak ważne dla naszego zdrowia. „Skutkiem ubocznym” owej równowagi jest spadek kilogramów. 

Pamiętam, że już na pierwszych stronach książki o ajurwedzie, która dosłownie „wpadła” w moje ręce przed laty, przeczytałam, że każdy z nas jest inny. Nie tylko inaczej wyglądamy czy postrzegamy świat. Inaczej trawimy (fizycznie i umysłowo). Mamy różne zapotrzebowanie energetyczne. Ja nawet w cieplejsze jesienne dni mam zimne stopy i dłonie. Maćkowi jest ostatnio cały czas gorąco. Służą mu inne produkty, inne sposoby obróbki termicznej, inne przyprawy… Zupełnie inaczej powinna wyglądać zatem dieta osoby mającej tendencję do lęków, wychłodzenia organizmu (a co za tym idzie słabszego trawienia). Z kolei inaczej powinni odżywiać się ci z nas, którym rzadziej jest zimno, a częściej gorąco. Ci, którzy mają skłonności do nadkwasoty i zgagi oraz wybuchowy temperament. Menu w Chudnij w zgodzie ze swoją naturą poprzedza więc test. Pytania dotyczące m.in. obecnej wagi, jakości snu, usposobienia, trawienia, a nawet budowy ciała czy koloru oczu (i włosów), pomogą ci wstępnie ustalić rodzaj nierównowagi w organizmie. Wynik testu ukierunkuje przede wszystkim wybór odpowiedniej diety, a także dobór idealnie dostosowanych do twoich potrzeb mieszanek przypraw. Znajdziesz je w kolejnym rozdziale – PrzyGOTUJ się do odchudzania. Oprócz nich zamieszczamy w nim proste, ogólne wskazówki, które przybliża cię do twojej upragnionej sylwetki. 

Dobrze PrzyGOTOWANI przechodzimy do menu. W kolejnych dwóch rozdziałach (odpowiednio dla osób z nierównowagą doszy VATA i KAPHA) przedstawiamy w stu procentach zbilansowane warianty menu na pełne 14 dni (w sumie około 90 przepisów), jest to menu sezonowe (wiosenno-letnie i jesienno-zimowe). Krok po kroku opisujemy nie tylko propozycje śniadań, obiadów i kolacji. Przy każdym daniu znajdziesz również oznaczenie wskazujące czy danie nadaje się również dla tzw. konstytucji mieszanej. Omawiamy też szczegółowo dobór ziół, przypraw, prostych zabiegów olejowych, bezpiecznych technik oddechowych, asan jogi i medytacji, które wspomogą proces powrotu do równowagi, szczęścia i zdrowia. I – co bo być może najważniejsze –  pomogą w osiągnięciu optymalnej wagi! Książkę zamyka rozdział Konstytucje dwudoszowe. Opisujemy w nim krok po kroku, jak powinny komponować swoje menu osoby, u których zaburzona jest więcej niż jedna dosza. 

Podobnie jak Jedzenie, które leczy, nasza bestsellerowa książka w całości poświęcona najstarszej nauce o zdrowiu, Chudnij w zgodzie ze swoją naturą zdecydowanie wykracza poza ramy poradnika zdrowego odżywiania. Nie udałoby nam się tego osiągnąć, gdyby nie współpraca z zaprzyjaźnionymi specjalistami. Starożytną mądrość ajurwedy reprezentuje Przemek Wardejn, nasz wieloletni przyjaciel, a ponad to konsultant ajurwedyjski, trenerem interpersonalny, nauczycielem medytacji i instruktor jogi. Ajurwedą zajmuje się ponad 15 lat. Uczył się jej w Kanadzie, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Polsce, ale przede wszystkim w Indiach. Podczas swoich kilkunastu pobytów w tym kraju spędził wiele miesięcy w rożnych klinikach ajurwedyjskich. Dyplom konsultanta uzyskał w Ayuskama Institute w Rishikesh. Jest twórcą aplikacji mobilnej do medytacji slowonline.org. Przemek pomoże nam odpowiednio zbilansować całe menu. Jest autorem ramek „Zdaniem konsultanta ajurwedyjskiego”. W książce znajdziesz również sporo cytatów najbardziej znanych i szanowanych lekarzy ajurwedyjskich na świecie jak Vasant Lad czy Robert Svoboda oraz kilka nawiązań do naszych poprzednich pozycji. (…)

2 komentarzy

  1. Kochani! Tydzień temu zakupiłam książkę i… nie rozstaje się z nią o tamtego czasu. Z zamieszczonego testu wynika, ze mam niedowagę dosz vata-kapha z przewaga vata. Jestem typową vata i jedyne co sie nie zgadza u mnie to… nadwaga której nie mogę się pozbyć od lat ale na temat… Książka jest po prostu genialna. Przetestowałam conajmniej 10 przepisów dla vata i każdy tak mocno wpada w moje smaki, że podczas jedzenia doznaje dużego zadowolenia. Posiłki sprawiają, ze czuje się komfortowo i dobrze, zaczęłam lepiej spać po dosłownie kilku dniach. Zakochałam się w owsiance z ghee. Dziękuje wam za tak cudowną książkę. Jest to diament na mojej książkowej półce. Pozdrawiam :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

piętnaście − dziesięć =