Świąteczny mazurek na www.wyborcza.pl…

Kto powiedział, że świąteczne wypieki muszą być ciężkie i niezdrowe? Gryczany mazurek z czekoladowym ganache opartym na melasie buraczanej i kakao udowadnia, że nie muszą. Na dodatek to jedna z najlepszych czekoladowych mas, jakich próbowaliśmy… Dziś przepis, a jutro „instrukcja obsługi” na www.wyborcza.pl. Wesołych Świąt :)

Link do filmiku znajdziesz tutaj...

Uwaga: melasa buraczana to produkt uboczny powstający podczas wytwarzania cukru z buraków cukrowych. W przeciwieństwie do rafinowanego, białego cukru jest bogata w witaminy (z grupy B) i minerały takie jak m.in. wapń, magnez i żelazo. Dzięki zawartości tego ostatniego dobrze sprawdza się w leczeniu anemii. Jest też zalecana dla kobiet w ciąży…

Gryczany mazurek z czekoladowym ganache
spód:
300 g mąki gryczanej (z kaszy niepalonej)
150 g masła lub oleju kokosowego
szczypta soli
4 łyżki słodu ryżowego, jęczmiennego lub syropu z agawy
masa czekoladowa:
100 g masła lub oleju kokosowego
3/4 szklanki melasy buraczanej
1/2 szklanki kakao
garść namoczonych i obranych ze skórki migdałów do dekoracji

Przygotowujemy spód: mąkę gryczaną rozcieramy palcami z zimnym masłem lub olejem kokosowym. Dodajemy sól, słód lub syrop. Zagniatamy ciasto i formujemy kulkę. Powinno być plastyczne. Jeśli takie nie jest można dodać odrobinę wody. Prostokątną formę smarujemy masłem lub olejem kokosowy. Rozkładamy ciasto tak, aby utworzyła się równej grubości warstwa (około 0,5 cm). Wzdłuż krawędzi formujemy wyższy rant tak abyśmy po upieczeniu mogli wylać masę czekoladową. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 st. z termoobiegiem. Pieczemy na złotobrązowy kolor. Wyjmujemy z piekarnika i studzimy. W międzyczasie przygotowujemy masę czekoladową: w garnku roztapiamy masło lub olej kokosowy i dodajemy melasę buraczaną. Całość dokładnie mieszamy tak aby składniki się połączyły. Wsypujemy kakao cały czas mieszając aby masa czekoladowa nie miała grudek. Zmniejszamy ogień do minimum. Cały czas mieszając gotujemy jeszcze około minuty. Masę wylewamy na spód. Wyrównujemy i dekorujemy obranymi ze skórki migdałami. Czekamy aż wystygnie i masa się zestali.

 

 

6 komentarzy

  1. Proszę spróbować słodem jęczmiennym lub ryżowym niemniej smakowo i odżywczo najlepiej nadaje się melasa buraczana :)

  2. Na złotobrązowy kolor czyli jak długo, tak mniej więcej ;-) ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden + siedemnaście =