Wegański sos tatarski to jeden z takich przepisów, które można przyrządzić na ostatnią chwilę. Do tej pory kojarzył mi się daniami rybnymi, mięsnymi i moją babcią. Maciek zaprezentował mi nowe oblicze sosu tatarskiego. Majonez można przygotować z silken tofu, ziemniaków i mleka sojowego lub kaszy jaglanej. Dziś wersja z tą ostatnią. Idealnie smakuje jako dodatek do pakory z wędzonego tofu i selera. Pakora z sosem tatarskim będzie ciekawą, szybką i atrakcyjną wizualnie przekąską nie tylko na świątecznym stole. Wesołych, zdrowych i smacznego :)
Uwaga: wbrew obiegowej opinii dania smażone w głębokim, odpowiednio rozgrzanym tłuszczu wchłaniają go mniej, niż te smażone na patelni. Wierzchnia warstwa panierki ścina się od razu blokując jego dostęp do środka potrawy. Do smażenia najlepiej użyć oleju ryżowego, a przed podaniem odsączyć pakorę na papierowym ręczniku…
Wegański sos tatarski i pakora
sos tatarski:
150 g ugotowanej, rozklejonej kaszy jaglanej (kaszę odważamy już po ugotowaniu)
2 łyżeczki musztardy
2 łyżki octu winnego
sok z połowy cytryny
łyżka syropu z agawy
pół łyżeczki czarnej soli himalajskiej lub zwykłej soli
szczypta świeżo mielonego pieprzu
3/4 szklanki oleju (najlepiej ryżowego)
garstka poszatkowanych pieczarek z octu
garstka poszatkowanych korniszonów z octu
pakora:
2 łyżki mąki z ciecierzycy lub mąki kukurydzianej
3 łyżki mąki ryżowej
pół łyżeczki tymianku
łyżeczka słodkiej papryki (najlepiej wędzonej)
łyżeczka kminu rzymskiego
1/2 łyżeczki asafetydy (opcjonalnie)
płaska łyżeczka soli
pół łyżeczki kurkumy
opakowanie wędzonego tofu pokrojone w plasterki
1/4 selera pokrojonego w plasterki
sól, pieprz i słodka papryka do posypania plastrów
Sos tatarski: rozklejoną kaszę mieszamy z wszystkimi składnikami poza olejem. Miksujemy ręcznym blenderem do uzyskania kremowej konsystencji. Powoli wlewamy olej cały czas miksując (aż cały olej połączy się tworząc emulsję). Dodajemy pieczarki i korniszony. Całość mieszamy. Możemy podać z pakorą.
Pakora z wędzonego tofu i selera: wszystkie składniki panierki (włącznie z kurkumą) mieszamy. Dolewamy taką ilość wody aby uzyskać konsystencję dosyć rzadkiego ciasta naleśnikowego. Plasterki selera i tofu posypujemy solą, pieprzem i słodką papryką. Maczamy w cieście i smażymy w średnio rozgrzanym, głębokim tłuszczu około 5 – 7 minut. Podajemy z sosem tatarskim i np. surowymi warzywami takimi jak ogórek czy pomidorki koktajlowe…
Super artykuł. Chętnie będę się przyglądać kolejnym wpisom autora, bo zapowiada się nieźle.