Chleb gryczano – jaglany na www.wyborcza.pl…

Dziś na www.wyborcza.pl „instrukcja obsługi” chleba gryczano – jaglanego. Przepis znajdziecie poniżej a filmik tutaj … Jest szybko, prosto i co najważniejsze… zdrowo :) Zapraszamy :)

Chleb gryczano – jaglany
400 g mąki gryczanej (z kaszy gryczanej niepalonej)
200 g mąki jaglanej (ze zmielonej w młynku do kawy kaszy jaglanej)
3 łyżki łupin babki płesznik
15 g drożdży
łyżka cukru trzcinowego lub słodu ryżowego
2 płaskie łyżeczki nierafinowanej soli
woda

Mąki gryczaną i jaglaną mieszamy z babką płesznik. Drożdże ucieramy z cukrem lub słodem, a następnie wlewamy do mąki. Dodajemy sól i wlewamy taką ilość wody (cały czas mieszając łyżką), aby uzyskać kleiste, półpłynne ciasto. Kiedy wszystkie składniki się połączą, całość odstawiamy na 30 – 60 minut do wyrośnięcia. Ciasto jeszcze raz mieszamy i przekładamy do formy wysmarowanej olejem (spód formy można wysypać pestkami słonecznika/sezamu/dyni lub wyłożyć kawałkiem papieru do pieczenia). Wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 50 st. Czekamy aż wyrośnie (ciasto powinno powiększyć swoją objętość o około 1/3). Zwiększamy temperaturę do 200 st. Pieczemy z termoobiegiem około 40 – 60 minut, aż chleb będzie przypieczony, a patyczek włożony do środka będzie suchy. Po wyjęciu z piekarnika obkrawamy nożem i wyjmujemy z foremki.

 

54 komentarzy

  1. Ostatnio piekłam chleb z samej mąki gryczanej i był mówiąc krótko niedobry. Przedtem piekłam też ciastka z mąki gryczanej i też nie przypadły mi do gustu. I chleb i ciastka były w smaku „jak ziemia”. Zastanawiam się czy to kwestia mąki? Czy po prostu mąka gryczana nadaje specyficzny smak?

  2. Ważne, żeby mąka gryczana była z kaszy niepalonej. Są dwie firmy na rynku, które robią bardzo dobrą mąkę gryczaną: jedna to Melvit, a druga droższa Balviten. Chleb do złudzenia przypomina razowy i nie ma gryczanego smaku. Być może pomaga dodatek łupin babki płesznik :)

  3. nie mam łupin babki płesznik, można je czymś zastąpić? np. otrębami?

  4. no nie bardzo, bo babka płesznik działa jak gluten – skleja ciasto… Otręby się tu raczej nie sprawdzą…

  5. Gdzie można kupic łupiny babki płesznik? Szukam, a wszędzie całe nasiona.

  6. W filmiku jest błąd – kasza jaglana nie ma niskiego indeksu glikemicznego, ale rzeczywiście ze względu na połączenie węglowodanów i białek w jednym produkcie dłużej się trawi i dłużej nam dostarcza energii… Jej indeks jest wyższy niż brązowego ryżu czy gryki, ale niższy niż mąki pszennej…

  7. Witam, dodałam zamiast babki siemię lniane i wyszedł też bardzo dobry :)

  8. Super :) to dobry news. Siemię lniane ma podobne właściwości, ale babka ma więcej błonnika i lepiej skleja, więc proszę kiedyś też spróbować z babką :) pięknej niedzieli

  9. 36 cm x 11,5 cm – wymiary formy, trudno podać dokładną ilość wody. Mąki mogą się różnić i różna jest wilgotność pomieszczenia. Na tę ilość mąki dodałem około 600 – 650 ml wody :)

  10. Wspaniały przepis, napewno taki chlebek upiekę. Moja przygoda z Wami rozpoczeła się od książki Karolina na detoksie i od tego czasu regularnie gotuję wasze przepisy.

  11. Próbowałam dzisiaj upiec ten chlebek i mi nie wyszedł . Zewnątrz był super ale w środku cały czas mokry ( surowy). Wodę lalam aż uzyskałam taka konsystencje jak na filmiku. Co zrobiłam zle? Piekłam tak jak w przepisie i nawet troche dłużej i cały czas był patyk mokry. Moja córkeczka jest zawiedziona bo bardzo chciała go jutro do szkoły wziasc :-(

  12. A dodała Pani kaszy jaglanej (zmielonej) i łupin babki płesznik? Jakiej mąki Pani użyła – z kaszy gryczanej niepalonej? :)

  13. Ciasto przy 3 łyżkach łupin babki płesznik ma na początku taką konsystencję jak na filmiku, ale po wyrośnięciu jest dość zwarte. Mąka z kaszy gryczanej palonej nie jest plastyczna, więc to mógł być ten problem…

  14. Dodałam make jaglaną gotowa organiczna i lupinki babki plesznik jednak nie wiem czy mąka gryczana była palona czy nie ponieważ na opakowaniu nie było informacji. Wiec może to było wina mojego zakalca :-) . Próbował pan mielic niepalona gryke na make? Napewno zrobię drugie podejście do tego chlebka :-) bardzo dziekuje za odpowiedz. A tak poza tematem to świetny blog i naprawdę ciekawe przepisy :-)

  15. Dzisiaj upiekłam, wyszedł rewelacyjny chyba nie zdąży wystygnąć bo co chwile ktoś z domowników wychodzi z kuchni z kromką w ręku ;)

  16. Czy zamiast babki płesznik mogę dodać siemię lniane zmielone?
    I czy mogę dodać drożdże suszone? W jakiej ilości wtedy>

  17. Łupiny babki można zastąpić np skrobią z tapioki. Mąkę można zrobić z każdej kaszy gdy ma się odpowiedni młynek :)

  18. Zrobilam drugie podejście i sie udało :-) Kupiłam make innego producenta chociaż nie wiem czy była palona czy nie ( mieszkam za granica i tu nie wiem czemu nie ma takich informacji podawanych na opakowaniach ) chleb jest przepyszny! Polecam!

  19. Powinny być łupiny, ale można je bez problemu dostać – nawet w niektórych supermarketach :)

  20. Nie próbowaliśmy ze skrobią z tapioki, ale wydaje nam się, że mąka z tapioki nie będzie nadawała szkieletu jeszcze przed pieczeniem. Nie ma właściwości sklejających przed podgrzaniem, ale proszę spróbować – w kuchni najlepsze są eksperymenty :) A mąkę tak można zrobić za pomocą młynka z każdej kaszy i nie tylko – z grochu, ciecierzycy etc.

  21. Drożdże suszone tak – producent pisze na jaką ilość jest paczka. Sami ich nie stosujemy, więc zalecamy się trzymać tych zaleceń. Siemię lniane nie nada aż takiego szkieletu pieczywu (choć działa dość podobnie, ale osobiście preferujemy łupiny), ale podobno pieczywo z nim wychodzi, bo już ktoś wypróbował :)

  22. A gdyby zmielic nasiona? Tez nie moge nigdzie dostac samych łupin:(

  23. Proszę spróbować, ale ja nie próbowałem, więc nie wiem jaki będzie efekt… ;)

  24. Czy zamiast drożdży mogę dać zakwas, który mam z mojego chleba? Nie będzie to 100% bez glutenu, chcę uniknąć drożdży…

  25. Upiekłam i niestety musiałam podjeść o późnej porze bo był pyszny! Skórka wyśmienicie chrupiąca. Miałam babkę która ma skład 80% nasiona i 20% luski,ale nie zauważyłam żeby w czymś to przeszkadzało, nic nie mieliłam. Super przepis.

  26. piekę ten chleb dwa razy w tygodniu jest hitem w moim domu, zastanawiam się czy można dodać do środka chleba jakieś ziarna, jeśli tak to na którym etapie przygotowania ?

  27. Pewnie, że można – na etapie mieszania mąki. Można dodać pestek słonecznika albo dyni, siemienia lnianego etc…

  28. Poprosze o informacje na temat mlynkow do mielenia zboz/ziaren. Czy jest jakis ktory szczegolnie moglibyscie polecic? Dziekuje.

  29. Mamy taki najprostszy za 70 zł – w nim mielemy zboża i ziarna ;) a ostatnio w Termomixie ;)

  30. Czy ja mogłabym poprosić jakiś link do sklepu w którym zaopatrujecie się w różne składniki, chodzi mi dokładnie o łupiny babki płesznik bo wszędzie znajduję cale nasiona a to chyba nie o to chodzi :)Czy przy zakupie kaszy jaglanej też na coś uważać ?
    pozdrawiam !

  31. Łupiny babki płesznik lub jajowatej kupujemy w sklepach ze zdrową żywnością… a przy kaszy nie trzeba na nic zwracać uwagi ;)

  32. Czy taki chleb może jeść moja 2 letia córka,która choruje na cukrzycę typ1? i czy możecie podać ile zawiera węglowodanów. Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam.

  33. Bardzo przepraszam nie jesteśmy lekarzami, ani dietetykami klinicznymi, aby odpowiedzieć na to pytanie. Niemniej gryka ma dość niski indeks glikemiczny, ale proso (kasza jaglana) wysoki. Wydaje mi się, że lepszy byłby raczej chleb z mąki gryczanej plus pełnoziarnista mąka ryżowa (zmielony brązowy ryż, można go zmielić) nawet w młynku do kawy. Proszę to jednak skonsultować :) pięknego dnia

  34. W przepisie: „łupiny babki płesznik”, o ile wiem, to babka płesznik, to nasiona…natomiast łupiny, to babka jajowata…obie babki razem stanowią tzw.Błonnik witalny, do oczyszczania organizmu z kamieni kałowych i toksyn.
    Podając przepisy, należy rzetelnie nazywać składniki, bo to są zioła i z nimi trzeba uważać…babka, babce nierówna…

  35. prawda – nasz błąd – łupiny babki jajowatej, ale dopiero niedawno odkryliśmy różnicę… Zawsze chodziło nam o łupiny babki jajowatej :)

  36. Czy babka jajowata i babka plesznik to to samo??? W skladnikach jest napisane „łupiny babki jajowatej” a dalej w przepisie babka plesznik. Ktora kupic?? Z gory dziekuje za odpowiedz!

  37. my kupujemy łupiny babki płesznik najczęściej (to białe małe łupinki) :)

  38. Bardzo dobry chleb. Pieklam go juz wiele razy, a to ze swiezymi drozdzami (dla mnie trudniej dostepne, bo mieszkam za granica), a to z suszonymi i za kazdym razem byl idealny. I robi sie szybko :)

  39. witam! a może ktoś wie czy można go upiec bez drożdży lub czymś innym je zastąpić, mam na nie uczulenie no i na gluten też

  40. Dzień dobry, można też użyć zakwasu np. ryżowo – gryczanego lub ryżowego :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 + czternaście =