„Co? Bigos i to w dodatku z anyżem?!” – Karola z przerażeniem w głosie zareagowała na pomysł, który powstał w mojej głowie w trakcie pracy nad „Przyprawami, które leczą”. Jak się zapewne domyślacie bigos nie jest jej ukochanym daniem kuchni polskiej. W dniu, w którym go przyrządzałem, planowa alternatywny obiad. „Karolka chodź spróbować” – usłyszała mój „złowieszczy” głos dochodzący z kuchni. Podeszła niechętnie. Nałożyła „mikroilość” na łyżeczkę. Powąchała. Poczuła charakterystyczny, słodki zapach anyżu. Spróbowała… Był doskonały. Zjadła całą miskę. Okazało się, że ta chińska korzenno – słodka przyprawa idealnie współgra z naszym kwaśnym, wytrawnym bigosem. Z kolei wytrawny, kwaśny bigos wspaniale wpisuje się w listę potraw, które mogą się w tym roku pojawić na naszym wigilijnym stole. Wesołych, wypełnionych Miłością i Spokojem Świąt Kochani :)
Przyprawa pięć smaków
5 liści laurowych
3 gwiazdki anyżu
1 łyżka ziaren kolendry
1 łyżka ziaren czarnego pieprzu
1 łyżka cynamonu cejlońskiegoWszystkie przyprawy mielimy w młynku do kawy lub ucieramy w moździerzu. Przesypujemy do słoiczka. Zakręcamy. Trzymamy w ciemnym i suchym miejscu.
porcja dla 4 – 5 osób, trudność: łatwe, czas przygotowania: około 60 minut
Bigos z przyprawą pięć smaków
4 łyżki oliwy z pierwszego tłoczenia
3 – 4 szalotki pokrojone w plasterki
300 g kiszonej kapusty
300 g poszatkowanej białej kapusty
6 niesiarkowanych, suszonych śliwek pokrojonych w plasterki (można dodać również 1 – 2 wędzone)
6 ziarenek jałowca utartych w moździerzu na proszek
3 liście laurowe
1 – 2 łyżeczki przyprawy pięć smaków (dobrej jakości kupnej lub domowej)
200 – 300 ml wody
2 łyżki oliwy z pierwszego tłoczenia
około 200 g wędzonego tofu pokrojonego w kostkę
mały słoiczek (około 200 g) koncentratu pomidorowego
do podania:
kromki dobrej jakości żytniego lub np. gryczanego chleba na zakwasieNa oliwie podsmażamy szalotki, aż delikatnie zbrązowieją. Dodajemy kapustę, śliwki, jałowiec i liście laurowe. Całość dusimy przez około 5 – 10 minut pod przykryciem. Dodajemy przyprawę pięć smaków. Kapusta może nawet bardzo delikatnie się przypalić. Po tym czasie wlewamy wodę. Dusimy dalej, aż kapusta będzie miękka. Około 40 minut. W między czasie na oliwie podsmażamy tofu na złoty kolor. Dodajemy je do bigosu. Dodajemy koncentrat i dusimy jeszcze około 10 minut, aż smaki się połączą. Bigos doskonale komponuje się z dobrej jakości żytnim lub np. gryczanym chlebem na zakwasie.