Słoneczny, szafranowy „sernik” z rabarbarem

(…) Szafran jest niezwykle skutecznym, lecz drogim środkiem odżywiającym krew oraz pobudzającym krążenie i żeński układ rozrodczy, jak również ogólnie metabolizm. Jest jednym z najlepszych ziół łagodzących pitta oraz regulujących funkcjonowanie śledziony i wątroby. Uznawany jest za najlepszy środek pobudzający i afrodyzjak, zwłaszcza dla kobiet (…) – pisze David Fravley i Vasant Lad w cudownej „Jodze ziół”. Szafran łączy w sobie trzy smaki: słodki, ostry i gorzki. Wychładza, więc idealnie wpisuje się w wiosenne i letnie menu. Co ciekawe z punktu widzenia alchemii jest rośliną, której patronuje… słońce. Dlatego szafran pozytywnie wpływa na nasz nastrój. Rozjaśnia umysł i rozświetla myśli. Połączony z kremowymi nerkowcami, tofu i kwaskowatym rabarbarem smakuje „hipnotyzująco”. Szczególnie jeśli podstawą „sernika” jest słodki spód z siemienia lnianego, migdałów, oleju kokosowego i rodzynek…

Szafranowy „sernik” z rabarbarem

spód:
100 g złotego siemienia lnianego
50 g niesiarkowanych rodzynek
30 g migdałów
szczypta nierafinowanej soli (najlepiej himalajskiej)
2 łyżki zimnotłoczonego oleju kokosowego
masa „serowa”:
200 g nerkowców
100 ml mleka owsianego
300 g naturalnego tofu
50 g zimnotłoczonego oleju kokosowego
50 ml syropu klonowego
sok z 1/2 cytryny
2 szczypty szafranu rozpuszczonego w 1 łyżce wody
1 szczypta nierafinowanej soli (najlepiej himalajskiej)
mus z rabarbaru:
350 g rabarbaru pokrojonego w plasterki
100 ml wody
4 łyżki syropu klonowego

Przygotowujemy spód: siemię lniane mielimy na proszek. Dodajemy rodzynki i mielimy, aż z masy utworzy się jednolity proszek. Dodajemy migdały i mielimy, aż migdały utworzą dość drobny granulat. Dodajemy sól i olej kokosowy. Mielimy jeszcze chwilę, aż masa zacznie się kleić. Masą wykładamy spód małej tortownicy (najlepiej o średnicy około 18 cm). Ugniatamy go ręcznie i wyrównujemy. Na spód wykładamy masę serową i wygładzamy ją. Sernik wkładamy na 1 – 2 godziny do lodówki. Podajemy z musem rabarbarowym. Przygotowujemy masę serową: wszystkie składniki miksujemy do uzyskania jednolitej konsystencji. Przygotowujemy mus rabarbarowy: rabarbar z wodą i syropem klonowym dusimy, aż będzie miękki i rozpadający się. Tak przygotowany rabarbar miksujemy na jednolity mus.

4 komentarzy

  1. Robiłam kiedyś sernik bazujący głównie na namoczonych nerkowcach. Niestety nie był dobry. muszę wypróbować Wasz przepis.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć + trzy =