Kruche ciasto i dyniowy karmel

„Medytacja jest jak sprzątanie domu” – powiedział Jogi Bhajan, mistrz duchowy i nauczyciel jogi kundalini. Sprzątanie mieszkania może być też formą medytacji. Dlaczego? Bo sprowadza umysł do chwili obecnej. Jestem tylko ja i mop. Ja i nasiąknięta płynem do mycia gąbka. Ja i buchające parą żelazko. Znikają myśli, badania, rachunki i projekcje. Cały świat zaczyna kręcić się wokół wiadra z wodą. Odkurzanie, zmywanie, układanie, przebieranie i wyrzucanie – nic tak nie uspokaja i nie koi. Czystość jest druga po boskości. Kiedy wokół zaczyna panować harmonia, w środku wszystko też ląduje na właściwym miejscu…
„Pokaż mi swoje mieszkanie, a powiem Ci kim jesteś” – usłyszałam kiedyś. To zdanie idealnie koresponduje z podstawowymi zasadami geomacji – nauki, która zajmuje się oddziaływaniem na nas różnego rodzaju kształtów, form, symboli i elementów natury. Feng shui, złoty podział czy indyjskie vastu są właśnie jej przykładami. Jak wyglądało moje mieszkanie 4 lata temu? Otaczałam się dużą ilością bibelotów, które zaśmiecały przestrzeń. Panował nieład. Joga, medytacja, kursy ciszy, techniki oddechowe, zmiana diety z tygodnia na tydzień porządkowały moje wnętrze. Nim się obejrzałam zniknęła większość niepotrzebnych rzeczy – wspomnień, lęków, smutków i złości. Te ostatnie bardzo często uaktywniały się właśnie jesienną porą. Tej jesieni zamiast ulegać melancholii, wolę upiec ciasto. Sezonowe, korzenne  z dyniowym karmelem. W całym mieszkaniu rozchodzi się karmelowo – cynamonowy zapach. Sprzątam na bieżąco. Bo choć na zewnątrz robi się szaro, lubię kiedy w środku jest czysto, pachnąco i jasno…

Bezglutenowa tarta z dyniowym karmelem
kruche ciasto:
200 g mąki gryczanej
szczypta soli kamiennej lub morskiej
100 g oleju kokosowego (lub masła)
4 – 5 łyżek syropu z agawy
masa:
500 g dyni (najlepiej odmiany Muscat de Provence)
pół szklanki wody
3/4 szklanki mleka skondensowanego (słodzonego)
łyżeczka cynamonu
1/3 łyżeczki zmielonego kardamonu

Mąkę gryczaną i sól łączymy z olejem kokosowym. Dodajemy syrop z agawy i zagniatamy ciasto. Ciasto rozprowadzamy równomiernie palcami w tortownicy (22 cm średnicy). Formujemy rant. Blachę wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 190 st. i pieczemy na złoto – brązowy kolor. W między czasie dynię pokrojoną w kostkę dusimy z wodą pod pokrywką. Kiedy zmięknie miksujemy ją ręcznym blenderem. Masę przelewamy na patelnię, dodajemy mleko skondensowane i przyprawy korzenne. Całość gotujemy na małym gazie mieszając tak, aby masa się nie przypaliła. Po około 10 – 15 minut masa powinna się lekko skarmelizować, zgęstnieć i zmienić kolor na ciemniejszy. Masę wylewamy na upieczone ciasto, wyrównujemy i wstawiamy jeszcze na około 10 minut do piekarnika. Podajemy po przestudzeniu.

Uwaga: ciasto jest bardziej kruche w wersji wegańskiej – przy użyciu oleju kokosowego. Na jego bazie można upiec tarty owocowe lub z innymi masami np. czekoladowym ganache.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

15 + dziewiętnaście =